Spännande in i det sista på Pre-Wintertouren

March 15, 2025

Vår SSG Pre-Wintertour blev oerhört rafflande och spännande ända in till sista hålet. Bengt hade successivt knaprat in Lasses försprång och det var lika inför 18:e. Lasse kunde dock vinna med sitt par och tog därmed hem bruttoklassen.

I nettoklassen hade Lena ett litet försprång inför dagens sista runda före Bernt och Solveig. Bernt var dock den starkaste av de tre under finalvarvet och tog hem segern, tätt följd av Lena och Solveig.

Pristagarna (1:a till 4:e plats) i de båda klasserna på fotot ovan, med Bernt och Lasse i mitten.

Tävlingen hade stundtals tufft väder under de tre speldagarna, och trots att vi startade i regn även sista dagen så slutade rundan i solsken och värme.

Slutresultatet i båda klasserna nedan.

--- Tidigare artikel nedan ---

Vi har nu spelat två av tre dagar på vår Pre-Wintertour och Lasse Persson och Lena Öbrink leder fortfarande brutto- respektive nettoklassen. Men det har tätat till i toppen, i alla fall i nettoklassen, och sista dagens spel på finfina El Valle GC imorgon fredag blir mycket spännande att följa.

Vädret har blivit skönare och vi njuter en välförtjänt dryck på 19:e hålet tillsammans på bilden ovan.

--- Tidigare artikel nedan ---

Nu har vi startat vår Pre-Wintertour över 54 hål. I blåst, regn och +10 grader tog vi oss an den tuffa "ökenbanan" Saurines GC under denna första dag av vår tredagarstävling. Några riktigt bra scorer och andra lite högre. Bäst var Lasse i bruttoklassen och Lena i nettoklassen.

Vi hade också en lagtävling (bästboll netto) under första dagen. Den vanns i stor stil av Elisabeth och Solveig. Se de leende vinnarna på bilden ovan.

En kylig och blåsigt första dag på vår Pre-Wintertour
Men det gick ändå att få fram några försiktiga leenden före start.

--- Gårdagens artikel nedan ---

I år spelar vi Wintertouren i Spanien, och vi börjar med en "Pre-Wintertour" den 15-22 mars, följt av vår ordinarie Wintertour den 22-29 mars. Båda tävlingarna spelas över 54 hål, med inspelsdagar före.

Vi är 36 deltagare på Wintertouren och 26 deltagare under veckan innan.

Vår resepartner Stay4Golf har ordnat ett mycket prisvärt lägenhetsboende ett stenkast från havet i mysiga Los Alcazares, en timme söder om Alicante. Vi spelar på högklassiga banor inom 15-20 minuter: Saurines GC, El Valle GC och Hacienda Riquelme GC. Vi testade banorna i november och de höll mycket hög kvalitet. Det ger oss de bästa förutsättningarna för riktigt bra golf.

Vi försöker ge er resultaten här på hemsidan i takt med att vi har dem framme. Första tävlingsdag i vår "Pre-Wintertour" är måndag 17 mars.

Tillbaka till alla nyheter